Mikkelin Soutajien kesäsoutukoulu käynnistyy huhti-toukokuun vaihteessa.
Soutukoulussa pääsee tutustumaan sisäsoutuun sekä puuvenesoudun eri lajeihin.
– Soutukoulu alkaa sisäsoudulla, jossa opettelemme oikeaa soututekniikkaa. Tämän jälkeen siirrytään kirkkovenesoutuun.
– Kesäkuussa on vuorossa pienvenesoutu, jossa pääsee kokeilemaan yksinsoutua sekä pari- ja vuorosoutua, kertoo soutajien puuhanainen Laura Salonen.
Soutukoulu voi huipentua Sulkavan Suursoutuihin.
Soutukoulun voi aloittaa joustavasti omien aikataulujen mukaan.
– Meillä on valmius antaa vaikka yksityisopetusta. Huhtikuussa alkavat kirkkovenetreenit ovat ainoat, joissa aikataulu on lukkoonlyöty.
– Kannattaa muistaa, että mitä aikaisemmin pääsee aloittamaan, sitä enemmän oppii ja sitä enemmän pääsee soutamaan, vinkkaa Salonen.
Soutukoulu on tarkoitettu kaikille niille, joita soutaminen kiinnostaa.
– Meillä on kahdet kirkkovenetreenit viikossa. Maanantaisin on luvassa leppoisaa soutua ja keskiviikkoisin kovaa treeniä. Mukaan toimintaan voi lähteä oli kuntataso mikä vain. Soutu sopii mainiosti kaikille, kannustaa Salonen.
Soutukoulu voi huipentua Sulkavan Suursoutuihin, jonne Mikkelin Soutajista on osallistumassa sekä kirkkovenejoukkue että useita pienveneitä.
– Sulkavalle tähtäävällä kannattaa olla hyvä liikuntapohja taustalla. Viiden-kuuden tunnin yhtäjaksoinen soutu edellyttää hyvää peruskuntoa. Sulkavan joukkueeseen otamme mielellämme mukaan myös uusia soutajia, Salonen sanoo.
Lisätietoja: mikkelinsoutajat.sporttisaitti.com