Mikkelin torille rakentuu joulukuun toisella viikolla lämminhenkinen joulukylä myyntikojuineen, valoineen ja tulipaikkoineen nyt jo kolmatta kertaa.
Joulun odotuksesta ja ohjelmasta voi jälleen tulla nauttimaan koko perheen voimin.
Joulutorista on muutamassa vuodessa muodostunut tärkeä osa kaupungin joulunviettoa.
– Joulutori on ollut toivottu lisä Mikkelin joulunodotukseen ja yhteisöllisyydellä on siinä keskeinen osa.
– Tänne voi tulla, paitsi ostoksille, myös rauhoittumaan ja kohtaamaan muita elävän tulen äärellä. Tulipaikalla järjestetään päivittäin myös maksutonta ohjelmaa popup-hengessä, kertoo Kaija Ahonen Mikkelin torikauppiasyhdistyksestä.
Joulutori avautuu lauantaina 13. joulukuuta ja on avoinna joka päivä aina aatonaattoon asti.
Varaslähdön joulunodotukseen voi ottaa torilla jo perjantaina 12. joulukuuta kello 11, jolloin Torikauppiasyhdistys tarjoaa perinteisen joulupuuron sadalle ensimmäiselle torivieraalle.
Joulutorin keskellä palaa Mikkelin Latu ry:n ylläpitämä tuli, joka tarjoaa lämpimän kohtaamispaikan torivieraille. Tulen äärellä voi paistaa omia eväitä, saada vinkkejä talviretkeilyyn ja istahtaa juttelemaan muiden kanssa.
Avajaispäivänä 13.12. laavulle voi tulla tapaamaan kaupunginjohtaja Janne Kinnusta ja maakuntajohtaja Heini Utusta.
Vaihtelevaa ohjelmaa, kuten Unelmahaltijan joulutarinoita sekä musisointia, tehtävärasteja, erilaisia pelejä ja pieniä esityksiä, järjestetäänJoulutorin jokaisena päivänä.
Laavulla voi eri päivinä tutustua myös kansalaisopiston, kaupungin viestinnän, liikunta- sekä kulttuuripalveluiden, Monikulttuurikeskus Mimosan ja Mieli Kriisikeskus Etelä-Savon toimintaan sekä viihtyä heidän tarjoamansa ohjelman parissa.
Kirjasto tarjoaa laavulla jouluisia lukuvinkkejä ja Mikkelin kehitysyhtiö Miksei vastuullisia lahjaideoita.
Myös joulupukki vierailee Joulutorilla 20.12–22.12.
Joulutorin myyntikojuista löytyy laaja valikoima yksilöllisiä lahjoja ja tuliaisia, kuten sukkia, lapasia ja muita neuletuotteita, käsitöitä, käsityötarvikkeita, keramiikkaa, kransseja, kynttilöitä ja jouluisia koristeita.
Tarjolla on myös lähellä tuotettua hunajaa, uutuusherkuilla maustettuja kahvikakkuja ja muita joululeivonnaisia, kuusenkerkkätuotteita sekä hiukopalaksi paistettua riisiä indonesialaisittain.
Lahjaksi voi antaa myös aineettoman lahjan, joita saa Kulttuurijoulukaupan kojusta.
Torin laidalla sijaitsevassa Joulukontissa on lisäksi myynnissä käsitöitä, koristeltuja pipareita, tyrnituotteita ja glögiä, ja kontin viereisessä teltassa myydään havukransseja ja-palloja. Joulukuusiostoksille kannattaa suunnata torille noin viikkoa ennen joulua.
Joulukuussa torilla palvelevat myös tutut vakituiset torimyyjät, joilta saa muun muassa juureksia, kalaa, liha- ja maatilatuotteita, karpaloita, mehuja ja hilloja.
Ahonen kehottaa piipahtamaan Joulutorilla useamman kerran.
– Osaan kojuista tulee uusia myyjiä Joulutorille päiväksi tai pariksi, joten valikoima elää. Aina löytyy jotakin uutta.
Joulutorin kauppiaiden myyntipäivät ja tulipaikan kunkin päivän ohjelman voi tarkistaa Mikkelin Torin verkkosivuilta: www.mikkelintori.fi