Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Hiljaiset sähköiset liikennevälineet vaarantavat näkövammaisten turvallisuuden – Mikkelissä kaupunkikävely tietoisuuden lisäämiseksi

Kansainvälistä valkoisen kepin päivää vietetään jälleen 15. lokakuuta. Päivä muistuttaa näkövammaisten oikeudesta turvalliseen liikkumiseen.

Valkoisen kepin päivän kunniaksi järjestetään Mikkelissä yhteinen kaupunkikävely, jonka tarkoituksena on havainnoida liikkumisympäristöä näkövammaisen näkökulmasta ja lisätä ymmärrystä esteettömyyden haasteista.

Tapahtuma on avoin kaikille. Kokoontuminen kävelylle tapahtuu kello 13.00 Tuomiokirkon rappusten alapäässä ja siitä kävellään torille ja keskustan alueelle. Ohjaajana toimii Anu Peltonen.

Kävelyn jälkeen Etelä-Savon Näkövammaiset tarjoaa kahvit Omatorilla kahvitunnin aikaan, noin kello 14.

Erilaiset sähköiset liikennevälineet ovat lisääntyneet viime vuosina. Sähköautojen lisäksi liikenteessä on sähkömopoja ja -pyöriä, sähköpotkulautoja ja sähköisiä tasapainoskoottereita. Koska laitteet ovat hiljaisia, ne aiheuttavat erityisen riskin näkövammaisille.

Näkövammaisten liitto on Invalidiliiton kanssa kerännyt runsaan kolmen vuoden ajan viiteryhmältään palautetta kohtaamisista sähköpotkulautojen kanssa.

Vastauksista on käynyt ilmi, että valkoisen kepin tai opaskoiran kanssa liikkuvalle näkövammaiselle vaaratilanteita sattuu usein.

Yksi suurimmista ongelmista on liikennevälineen äänettömyys yhdistettynä nopeuteen. Kuulon varassa liikkuvalle näkövammaiselle yhtäkkiä ohi sujahtava sähköpotkulauta on pelottava kokemus.

– Sähköskuutti ajoi pyörätiellä kovalla nopeudella ohi siten, että hipaisi hihaa. Tätä sattuu lähes viikoittain. Skuutti ajaa takaapäin ohi ja säikäyttää, koska sitä ei kuule. Kilikelloa ei käytetä eikä huomioida, ettei edellä kulkeva välttämättä kuule tulijaa, kertoo kyselyyn vastannut näkövammainen valkoisen kepin käyttäjä.

Jotta hiljaisten ja kevyiden sähköisten liikennevälineiden seassa olisi turvallista kulkea, kannattaa muistaa ainakin kaksi asiaa.

Kun sähköpotkulaudan tai sähköpyörän kuljettaja näkee vaikkapa valkoisen kepin kanssa liikkuvan, hidastetaan vauhtia ja käytetään varoituskelloa hyvissä ajoin. Näin myös näkövammaisille jää aikaa reagoida, muistuttaa Näkövammaisten liitto.