Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kolumni | Mikkeli voisi tienata nykyistä paljon rajummin matkailulla – siksi sen eteen pitää tehdä töitä

Mikkeli teetti tänä vuonna ensimmäistä kertaa tutkimuksen siitä, millaisia rahoja matkailuala kaupungille tuottaa.

Hyvä että teetti, sillä lopputulos on oikein hyvä. Vuoden 2023 aikana matkailijat jättivät Mikkeliin yli 85 miljoonaa euroa.

Summa on laskettu siten, että siihen sisältyvät sekä matkailijoiden vierailuista suoraan Mikkeliin saatavat tulot että matkailun työllistävä vaikutus. Ja se koskee nimenomaan Mikkelin kaupunkia, koko seutukunnalle rahaa tuli vielä enemmän.

Eikä tässä edes ole vielä kaikki. Tuossa 85 miljoonassa ei ole mukana vapaa-ajan asumisesta Mikkeliin saatavia tuloja. Mökkiläisten tänne maksamat kiinteistöverot, heidän kauppoihin kuluttamansa rahat ja kaikki muu kerrannaistulo saadaan vielä laskea tuohon summaan päälle.

Sen verran pitää vielä mainita, että rakas naapuri pisti tässä mittauksessa jonkin verran paremmaksi. Savonlinna sai viime vuonna noin 90 miljoonaa euroa matkailutuloa.

Eiköhän tuosta pitäisi Mikkelissä pistää paremmaksi. Jos ei muuten niin periaatteesta.

Tämäkin tutkimus on hyvä muistutus siitä, miten tärkeää Mikkelille ja koko seutukunnalle on se, että tänne saadaan aina vain enemmän matkailijoita.

Muistaa pitää myös se, etteivät matkailutulot ole mikään itsestäänselvyys. Meidän kolkkamme Suomesta ei ole viime vuosina pärjännyt ihan hirmuisen hyvin, jos vertailukohteeksi ottaa esimerkiksi Lapin.

Eikä koko Suomi ole pärjännyt yhtä hyvin kuin vaikka Ruotsi tai Tanska. Matkailija tekee koko ajan valintoja, ja jos joku paikka ei kiinnosta, se ei kiinnosta.

Meidän tehtävämme on tehdä Mikkelin seutukunnasta niin kiinnostava, että tänne tullaan aina uudestaan. Ja kotiin palattua kerrotaan muillekin, että sinne sitä vasta kannattaakin mennä.

Meillä on tarjottavaa. On järviä, metsiä, puhtautta, avaruutta, retkeilymahdollisuuksia, marjastusta ja kalastusta. Ja valmistakin ruokaa tarjolla yllin kyllin.

On myös kiinnostavaa paikallista historiaa ja tasokkaita tapahtumia. Oleellista on kehittää niistä valmiita, helposti hankittavia kokonaisuuksia, jotta ulkomaisten matkailijoiden olisi yhtä helppo ostaa Mikkelin pakettimatka kuin meidän hankkia hotelliloma Kanarialle.

Eikä sovi unohtaa tapahtumia. Mikkelin musiikkijuhlat ja St Michel -ravit tuovat tänne väkeä hyvinkin kaukaa. Tapahtumissa olisi hirmuisen paljon kyntämätöntä sarkaa ja kehittämisen varaa.

Ideoinnissa kannattaa mielellään asettaa taivas rajaksi. Sillä tekniikalla on kehitetty ennenkin tuloksekasta toimintaa.

Kirjoittaja on Mikkelin kaupunkilehden päätoimittaja.