Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Torin ilkivalta ja yksittäiset häiriköinnit ovat puhuttaneet kaupungilla – Mikkelin keskustassa on silti turvallista liikkua, sanoo poliisi

Mikkelin torilla on puhuttu tänä kesänä paljon ilkivallasta. Monen toriyrittäjän omaisuutta varastettiin, sotkettiin ja tärveltiin käyttökelvottomaksi alkukesän aikana.

Mikkelin Kaupunkilehden nostettua asian julkisuuteen heinäkuun alussa kaupunki palkkasi torille vartijoita, jotka partioivat torilla öiseen aikaan. Vartijat ovat rauhoittaneet tilannetta selvästi.

Poliisissa ratkaisua pidetään oikeana.

– Turvallisuusalan työntekijän läsnäolo rauhoittaa aina. Tori on Mikkelin keskeisin paikka erityisesti kesäisin, jolloin siellä liikkuu paljon ihmisiä ja kaupallinen tarjonta on runsaimmillaan.

– Nämä vahingonteot ovat aina yksittäisten ihmisten tekemiä. Suuri kuva on, että Mikkelin torilla on rauhallista ja turvallista, mutta jokainen ilkivallanteko on aina liikaa. Ja se tietysti sattuu aina pahasti siihen, joka sen kohteeksi joutuu, sanoo ylikomisario Petri Isokuortti Mikkelin poliisiasemalta.

Isokuortin mukaan torilta ja kävelykadulta tulee poliisille yllättävän vähän ilmoituksia esimerkiksi tappeluista tai ilkivallasta siihen nähden, miten paljon väkeä alueella liikkuu.

– Kesäkuun alusta meille on tehty esimerkiksi torilta kolme ilmoitusta vahingonteoista. Mutta tietenkään kaikki tapaukset eivät tule poliisin tietoon. Ihmiset eivät eri syistä katso rikosilmoitusta tarpeelliseksi, Isokuortti sanoo.

Poliisi näkyy itsekin Mikkelin keskustassa, jossa liikkuu sekä jalka- että autopartioita. Isokuortin mukaan Mikkelin keskustaan kohdennetaan partiointia ”tuntuvasti enemmän kuin muualle”.

– Keskivertoiltana Mikkelin keskustassa on turvallista ja rauhallista. En pidä siellä liikkumista vaarallisena, Isokuortti sanoo.

Torille on viime vuosina asennettu myös valvontakameroita. Niitä hyödynnetään monella tavalla.

– Rikoksen tapahduttua kameroiden kuvaa voidaan käyttää tutkinnassa apuna tekijöiden tunnistamiseen.

– Ne toimivat myös ennaltaehkäisevänä pelotteena ja niiden avulla voidaan myös reagoida tilanteeseen; jos esimerkiksi havaitaan epäilyttävää liikehdintää, voidaan kamerakuvan perusteella ohjata partio paikalle, sanoo komisario Tomi Roikonen.

Kamerat välittävät kuvaa reaaliaikaisesti. Monitorien jatkuvaan seurantaan poliisilla ei kuitenkaan ole resursseja.

Mikkelin Kaupunkilehden tietojen mukaan torilla tapahtuneiden vahingontekojen ja muun häiriköinnin taustalla on huumausaineiden käyttöä ja ainakin jonkinasteista jengiytymistä.

– Tämäntyyppisessä rikollisuudessa ovat jonkinlaiset päihteet taustalla lähes aina. Kesällä häiriöt lisääntyvät torilla, kun siellä liikutaan enemmän, Roikonen sanoo.

Isokuortin mukaan Mikkelissä liikkuu huumausaineita ”samalla tavalla kuin muuallakin”.

– Tässä asiassa seuraamme muuta maailmaa. Poliisin työssä huumeet ja sekakäyttö ovat läsnä joka päivä. Huumausainekaupan muodot ovat myös moninaistuneet ja niitä tulee Mikkeliin monenlaisia reittejä. Käytön ja myymisen ympärille muodostuu monenlaisia porukoita, Isokuortti jatkaa.

Poliisista korostetaan, että siellä suhtaudutaan vakavasti Mikkelin torin tapahtumiin.

– Me emme missään tapauksessa vähättele yrittäjien ongelmia. Kaikki tapaukset vain eivät tule poliisin tietoon, Roikonen sanoo.

Roikonen ja Isokuortti sanovat myös, ettei Mikkelin torin tapahtumissa ole kyse rikosaallosta.

– Nämä ovat aina yksittäisiä tapauksia. Ohi kuljettaessa tehdään vahinkoa, rikotaan paikkoja.

Mitä torilla yrittävä sitten voi tehdä välttääkseen omaisuutensa tahallista vahingoittamista?

– Omaisuuden suojaaminen on aina paras vaihtoehto. Torilla yleistyvät, lukittavat ja lujat kontit estävät tehokkaasti murtautumisia. Ja mikäli mahdollista, myös hälytysjärjestelmät ovat hyviä ennaltaehkäisijöitä, Roikonen sanoo.

Isokuortti näkee häiriköinnin ja vahingontekojen taustalla monia syitä.

– Päihteet ovat se ilmeisin tekijä. Ja sitten on monenlaista pahoinvointia ja mielenterveysongelmia.

– Paljon on myös yleistä piittaamattomuutta, mikä näkyy erityisesti paikkojen roskaamisena.

– Ei kunnioiteta heitä, jotka tekevät työtä sen eteen, että yleiset paikat olisivat siistejä ja puhtaita, vaan roskat heitetään minne sattuu, Isokuortti lausuu.