Osuuskauppa Suur-Savo pääsee rakentamaan Mikkelipuistoon, Pursialanlahdelle, jo pitkään suunnittelemansa kelluvan saunaravintolan.
Tämän vuoden loppupuolella valmistuvaksi kaavailtu, ympäri vuoden toimiva kokonaisuus käsittää kaksi saunaa, loungebaarin sekä kesäisin toimivan kattoterassin. Talvisin saunaravintolakokonaisuus tarjoaa myös mahdollisuuden avantouintiin.
Saunaravintolan rakentaminen alkaa kesän aikana.
Saunaravintolan rakentaminen on osa Mikkelipuiston alueellista matkailun kehittämistä ja todella merkittävä investointi Etelä-Savon alueelle.
– Haluamme olla mukana kehittämässä Etelä-Savon alueen ympärivuotista matkailua.
Sauna-maailma nousee samaan paikkaan, jossa viime kesänä toimi Pomppu-linna-maailma.
– Saimaan rannalla saunomiskulttuuri on oleellinen osa ihmisten ajanviettoa ja yleinen sauna on ollut toiveissa Mikkeliin jo useamman vuoden ajan, perustelee investointia Osuuskauppa Suur-Savon matkailu- ja ravitsemiskaupan toimialajohtaja Kai Nurmi.
Saunaravintolaan tulee kaksi saunaa. Ne ovat niin sanottuja uimapukusaunoja, jolloin esimerkiksi perheet voivat saunoa yhdessä, samassa saunassa. Naisille ja miehille on omat peseytymistilat sekä pukuhuoneet.
Saunat ovat yleisessä käytössä eli niihin pääsee kuka tahansa ostamalla pääsylipun. Tilat ovat varattavissa myös yksityistilaisuuksiin.
Kattoterassi palvelee kesäisin ja sinne on vapaa pääsy. Kattoterassilla on tarjolla kesäinen ruokalista, josta löytyy mm. salaatteja sekä pientä syötävää.
Saunaravintolan rakentaminen aloitetaan osittain jo alkukesän aikana. Rakentaminen ei vaikuta Mikkelipuiston kesätapahtumiin, jotka järjestetään normaalisti. Rakentamista jatketaan syksyllä.
Saunamaailma nousee samaan paikkaan, jossa viime kesänä toimi Pomppulinnamaailma. Coinline-yhtiön omistama Pomppulinnamaailma ei palaa tänä kesänä.
– Coinline ilmoitti jo talven aikana, etteivät he ole jatkamassa yhteistyötä meidän kanssamme, Nurmi sanoo. Osuuskauppa Suur-Savo omistaa Mikkelipuiston.
Kelluva vesipuisto Saimaa Chill ei sekään palaa Mikkelipuistoon. Yrityksen toiminta loppui jo viime vuonna.
Saunaravintolan aukioloajat ja varauskäytännöt täsmentyvät syksyn aikana, jolloin käynnistyy myös henkilökunnan rekrytointi. Saunaravintolan nimestä tullaan järjestämään nimikilpailu.
Mikkelipuiston saunaravintola on kokoluokassaan Suomen ensimmäinen kelluvana ratkaisuna toteutettava sauna. Teräsponttoonien varassa kelluva perustus on kooltaan hieman yli 500 neliömetriä, massiivipuinen rakennus noin 270-neliöinen ja kattoterassin koko on 145 neliötä.
Investoinnin kokonaiskustannus on noin 2,7 miljoonaa euroa. Sen työllisyysvaikutus on noin 46 henkilötyövuotta. Hankkeen yhteistyökumppanit ovat Panko Consept, Bluet Oy Ltd, Tulikivi sekä Olvi.