Liigajoukkue Jukurit julkaisi viime viikon torstaina aamulla avoimen kirjeen, jonka sisältö hätkähdytti montaa mikkeliläistä.
Seuran verkkosivuilla ja Länsi-Savon etusivulla julkaistu teksti oli otsikoitu Yhtenä heimona.
Siinä vedottiin harvinaisen suorasanaisesti seudun jääkiekkoyleisöön sen puolesta, että se osoittaisi tukensa tulemalla Mikkelin jäähallille katsomaan pelejä.
Avoimen kirjeen teksti on:
Arvoisa Heimo, olemme muutoksen äärellä ja tarvitsemme eteläsavolaista yhteistyön voimaa.
Viime kausien aikana olemme päässeet nauttimaan urheilullisesta menestyksestä, mutta valitettavasti taloudelliset tulokset eivät ole olleet yhtä onnistuneita. Tähänastinen menestys on saavutettu koko yhteisön vahvan panoksen lisäksi runsaalla omistajien lisä- sekä lainarahoituksella.
Tämä tilanne ei ole kestävä. Meidän tulee menestyä ja seistä omin jaloin.
Muutos on tehtävä nyt, ennen kuin on liian myöhäistä. Nyt voimme vielä vaikuttaa. Olemme tulleet tilanteeseen, jossa taloudellista pohjaa on pakko tervehdyttää, jotta Mikkelissä pelataan kotimaista pääsarjakiekkoa myös seuraavina vuosina. Selvitäksemme tästä haasteesta, organisaatiomme tulee tehostaa toimintaansa ja löytää taloudellinen tasapaino, joka mahdollistaa urheilullisen menestymisen.
Paras apu meille on, että ihmiset tulevat hallille.
Antti Laakso
Yksin emme siihen pysty. Siihen tarvitsemme koko Etelä-Savoa ja juuri Sinua. Kaikki voivat olla osaltaan auttamassa, sillä jokainen yksittäinen katsoja on aina askel kohti vahvempaa ja vakavaraisempaa Heimoa.
Toive on selkeä: Tule Ikiomalle.
Ota mukaan ystäväsi, naapurisi, työkaverisi, vanhempasi, siskosi tai veljesi osoittamaan, mikä on eteläsavolaisen yhteisön voima.
Olemmehan Heimo.
Kirjeen allekirjoittajina ovat Jukurit HC Oy:n toimitusjohtaja Antti Laakso, seuran toimistohenkilökunta sekä Jukurit HC Oy:n hallitus.
Jukurit on myös lanseerannut Yhtenä Heimona -tuotteita, kuten kaulahuiveja, sekä erityisiä lippupaketteja, joita hankkimalla seuran toimintaa voi tukea. Lippupaketteja markkinoidaan sekä yksityishenkilöille että yrityksille.
Kampanjaan kuuluu myös lauantaina 20. tammikuuta 2024 pelattava liigaottelu Jukurit-Sport, jonka teema on Täytetään Ikioma Areena yhdessä.
Otteluun on myynnissä Jukurit Shopin verkkokaupassa lippuja sekä yksityishenkilöille että yrityksille teemahinnoin.
Toimitusjohtaja Laakso sanoo, että viestin tarkoituksena oli herätellä eteläsavolaista yleisöä.
– Viestimme on, että nyt on aika olla omien tukena. Ilman sitä me emme pärjää, Laakso linjaa.
Toimitusjohtajan mukaan Jukurien taloudellinen tilanne on vaikea. Mitään dramaattisia muutoksia toimintaan ei kuitenkaan ole tulossa.
– Pelit jatkuvat. Pelaajien palkat maksetaan normaalisti, vero- tai maksurästejä ei ole eikä pelaajia olla myymässä ulos, Laakso korostaa.
Jukurien ulostulo herätti valtakunnallistakin huomiota. Se oli Laakson mukaan odotettavissakin.
– Pieni paskamyrskyhän siitä nousi, mutta viestimme oli suunnattu ennen kaikkea eteläsavolaisille. Ja täällä siitä onkin tullut erinomaista palautetta, Laakso kertoo.
Laakso myöntää, ettei ulostuloa olisi tehty, ellei taloustilanne olisi sitä vaatinut.
– Meillä on erittäin hyvät ja sitoutuneet yrityskumppanit. Sillä sektorilla yhteistyö on erinomaista. Mutta nyt tilanne on sellainen, että apua tarvitaan. Ja paras apu meille on, että ihmiset tulevat hallille, Laakso päättää.