Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Emi’s Beauty House muutti ja laajensi toimintaansa – "Haluan luoda ainutlaatuisen kauneussalongin"

Mikkeliläinen kauneushoitola Emi’s Beauty House on muuttanut uusiin tiloihin Maaherrankatu 17:ään.

Vuonna 2018 perustettu yritys palveli aiemmin osoitteessa Maaherrankatu 30.

– Vaikka muuttomatka olikin lyhyt, niin tilojen suhteen muutos on tosi iso. Vanhoissa tiloissa oli neliöitä 25, nyt niitä on 160, sanoo Emi’s Beauty Housen yrittäjä ja perustaja Emilia Punavaara.

Emi’s Beauty Housen tarjonta kattaa tällä hetkellä esimerkiksi kaikki kynsipalvelut, erilaiset käsi- ja jalkahoidot sekä kestopigmentoinnit kulmakarvoihin, ripsiin ja huuliin. Lisäksi tarjolla on kursseja aloittaville kynsiteknikoille.

Uudet toimitilat mahdollistavat palveluvalikoiman kasvattamisen entisestään.

Etsimme riveihimme myös hierojaa, kosmetologia ja injektiohoitajaa.

Emilia Punavaara

– Unelmani on ollut hoitolan perustamisesta lähtien luoda ainutlaatuinen kauneussalonki, josta asiakkaat voisivat löytää kaikki tarvitsemansa kauneuspalvelut. Muutto oli iso askel sitä unelmaa kohti, Punavaara sanoo.

Tällä hetkellä yritys työllistää yrittäjän lisäksi kaksi työntekijää, kynsiteknikko Tiian ja ripsiteknikkona työskentelevän Annan. Kesäkuussa tiimissä aloittaa myös parturi-kampaaja.

– Tavoitteena on, että vuoden päästä hoitolassa työskentelisi seitsemästä kymmeneen kauneusalan ammattilaista. Etsimme riveihimme myös hierojaa, kosmetologia ja injektiohoitajaa. Kampaajia tiimiin mahtuisi useampikin, Punavaara vinkkaa.

Vakioasiakkaat ovat kauneusalan yrittäjälle tärkeitä, ja myös Punavaaralle heitä on kertynyt iso joukko. Se rohkaisi laajentamaan toimintaa.

– Alan kova kilpailu ei huolestuta. Asiakkaat kyllä tulevat uudestaan, kun palvelu on hyvää ja korkeatasoista, hän sanoo.

Punavaara on kotoisin Puolasta. Siellä hän työskenteli vuosia kynsiteknikkona. Mikkeliin hän muutti heinäkuussa 2015.

– Tulin Mikkeliin perhesyistä. Koska suomen kielen taitoni ei ollut tuolloin kovin hyvä, minun oli vaikea löytää täältä palkkatyötä. Osittain siitä syystä päätin perustaa oman kauneushoitolan.

Punavaara sanoo olleensa kiinnostunut kauneudesta ja asiakaspalvelutyöstä niin kauan kuin muistaa.

– Rakastan kauneutta, kauneuden luomista ja tyytyväisiä ihmisiä. Kun näen muiden hymyilevän, se tekee se tekee minut onnelliseksi.

Emi’s Beauty Housen uusien toimitilojen avajaisia juhlittanee myöhemmin kesästä.

– Alustava suunnitelma on, että avajaisjuhlat pidettäisiin jossakin vaiheessa kesäkuuta. Olen ajatellut pyytää erästä mikkeliläistä muusikkoa soittamaan tilaisuuteen. Mitään ei kuitenkaan ole vielä lyöty lukkoon, Punavaara päättää.