Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Mikkeliläinen Vili Rautio jahtaa bisnesmenestystä Diili-ohjelmassa – "Olen vahvoilla, jos jotain pitää saada kaupaksi"

Nelosen tosi-tv-ohjelma Diili tarjoaa uudella tuotantokaudellaan jännitettävää mikkeliläisille katsojille.

Maaliskuun viimeisenä päivänä alkavalla kaudella on mukana yksi mikkeliläiskisaaja, 24-vuotias myyntialan yrittäjä Vili Rautio.

Rautio päätti hakea ohjelmaan mukaan silkasta uteliaisuudesta.

– Olen aina ollut todella utelias, ihan kuten lasten tv-ohjelman Utelias Vili.

– Rakastan uusia kokemuksia.  Myös kiinnostukseni media-alaa kohtaan veti minut katsomaan, miten televisio-ohjelmaa oikein tehdään.

Diili-pomon saappaissa on tälläkin kaudella radiojuontaja, yrittäjä Jaajo Linnonmaa.

Jaajo on minulle esikuva.

Linnonmaan rinnalla johtoryhmässä istuvat edelliskauden tapaan yrittäjä ja enkelisijoittaja Noora Fagerström sekä Macwellin toinen perustaja Toni Lähde.

Tällä kaudella jaossa ei ole valmista työpaikkaa, vaan kauden voittaja saa omalle yritysidealleen 20 000 euron starttirahan ja mahdollisuuden saada Linnonmaa yhtiökumppanikseen.

– Jaajo on minulle esikuva, mutta ei miljardibisneksen vuoksi, vaan hänen elämästään ulospäin näkyvän tasapainon takia.

– Hän on mukana monessa firmassa ja tekee keikkoja viihdealalla, mutta on kuitenkin aina perheensä mies. Sitä minä arvostan, Rautio kehuu.

Hän kertoo pohtineensa ohjelmaan hakemista jo viime kaudella.

– Silloin haettiin Jaajolle työntekijää, mitä kuitenkin vieroksuin. Kun kuulin, että tällä kaudella etsittiin menestysyrittäjää omalla start up -ideallaan, oli päätös hakemisesta helppo.

Rautio on Diili-kauden nuorin kilpailija.

Ohjelmaan osallistuu hänen lisäkseen 13 eri taustoista ponnistavaa kilpailijaa, jotka yrittävät vakuuttaa Diilin johtoryhmän bisnesideallaan.

– Oli tietenkin mahtavaa tulla valituksi ohjelmaan, mutta ihan ensimmäinen reaktio oli silmitön paniikki, Rautio myöntää.

Tv-kameroiden edessä Rautio ei ole koskaan aiemmin ollut. Se lisäsi jännitystä.

– Alkuun kameroiden edessä oleminen tuntui epämukavalta, mutta onneksi totuin nopeasti.

Rautio kuvailee ohjelman kuvauspäiviä pitkiksi ja rankoiksi.

–Ohjelman tekeminen oli rankkaa fyysisesti ja henkisesti. Paineensietokyky oli kyllä koetuksella.

Kotonakin kaikki oli uutta. - Esikoiseni oli juuri syntynyt, kun sain tiedon ohjelmaan pääsystä.

Rankkuudesta huolimatta Rautio kehuu Diili-kokemusta.

– Tapasin uskomattoman lahjakkaita ja värikkäitä persoonia. Heidän opeistaan voin ammentaa koko loppuelämäni.

Muita kilpailijoita hän kehtaakin kehua vuolaasti.

–He ovat äärimmäisen lahjakkaita, kyvykkäitä ja oman alansa superstaroja. Tämän kauden taso on mieletön.

Mitkä ovat omia vahvuuksiasi kilpailussa?

–Ehdottomasti persoonani. Olen vielä verrattain kokematon, mutta toiminut myyntialalla pienen ikäni. Jos jotain täytyy saada kaupaksi, silloin olen vahvoilla.

Myyntitaitojaan Rautio pääsee hyödyntämään erityisesti työssään vakuutusedustajana.

–Myyn Ifin vakuutuksia ja laskutan myynneistäni oman yritykseni kautta. Jos haluaa hyvän tarjouksen vakuutuksistaan, vastaanotan mielelläni yhteydenottoja, hän naurahtaa.

Ohjelman alkamista televisiossa Rautio kertoo odottavansa innolla ja jännityksellä.

– Kun laittaa itsensä ja ammattitaitonsa likoon muiden kilpailijoiden, kamera-arsenaalin, johtoryhmän ja lopulta koko Suomen edessä, niin kyllä se tietenkin jännittää.

–Onneksi elämänasenteeni helpottaa tilannetta. En ole erityisen kiinnostunut siitä, mitä muut minusta ajattelevat. Keskityn mieluummin omaan juttuuni.

Rautio pitää työnteosta, mutta sitäkin tärkeämpää on kotiväki. Hänen perheeseensä kuuluvat vaimo Milla, kahdeksan kuukauden ikäinen poika Morris ja Mauno-koira.

– Millan kanssa olen ollut ikääni nähden verrattain pitkään – naimisissa puolitoista vuotta, yhdessä pian 11 vuotta. Milla myös rohkaisi lähtemään mukaan ohjelmaan.

Millaisia unelmia sinulla on?

– Haluan pärjätä bisneksessä ainakin sen verran, että perheen toimeentulo on turvattu. Lapset saisivat harrastaa, ja minä pääsen joskus eläkkeelle.

- Unelmia on monenlaisia, pieniä ja suuria.

Haaveissa on myös omakotitalon rakentaminen Mikkeliin.

– Mikkelin kaupunki voisi olla yhteydessä minuun, niin juonittaisiin porukassa joku kiva rantatontti, Rautio vinkkaa.

Millaisilla bisnesideoilla Rautio lähtee kisaan, se selviää Diilin tuotantokauden aikana.

Kausi käynnistyy Nelosella 31. maaliskuuta.