Synkistä uutisista huolimatta Mikkelissä näkyy positiivisia merkkejä muutenkin kuin lisääntyvänä valon määränä.
Investoijat uskovat, että ihmiset jatkossakin käyttävät palveluja ja ostavat asuntoja.
Mikkeliä rakennetaan vilkkaasti. Jalon Rakentajien Hänskinkulma käynnistyy ja lähistöllä ovat valmistumassa FH Asuntojen Vilhonkadun kohde ja Valiotalojen Kotitähti Linnanmäen kupeessa.
Ennakkomarkkinoinnissa ovat jo Rokkalaan, Porrassalmenkadun ja Tenholankadun kulmaukseen nousevat kerrostalot ja Pankalammen rannan pienrivitalotkin ovat herättäneet kiinnostusta.
Rakentaminen on varma merkki siitä, että luottoa tulevaisuuteen riittää.
Myös ravintola-alalla tapahtuu. Osuuskauppa Suur-Savo saneeraa ja uudistaa kahta ravintolaa Mikkelissä ja Dom Mikkeli sekä Serviini suunnittelevat toiminnan laajentamista. Ramin Konditorian uusi kahvila-ravintola avautui Visulahdessa.
Näitä liikkeitä ei tehtäisi, ellei olisi uskoa siihen, että mikkeliläiset näitä palveluja käyttävät.